ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8076085
*
nr 807 6085
Spegel
Rokoko, omarbetad, 62x57
Utrop:
4.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 februari 2013
kl 19:39:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/2 21:42:44
1
Vinnande bud
8/2 10:19:07
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: omarbetad rokoko spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32
-
7409 Spegel
+ konsolbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20
-
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:10
*
Spegel
nr 807 6085
Spegel
Rokoko, omarbetad, 62x57
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 februari 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/2 21:42:44 | 1 | Vinnande bud |
8/2 10:19:07 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: omarbetad rokoko spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:28 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:32 -
7409 Spegel
+ konsolbord, med stenskiva, Rokokostil. Höjd: 140..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:48
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:20 -
7266 Spegel
1920-tal, 118x41 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:10